Vuonna 2026 jonkun asian seuraaminen on äärimmäisen vaikeaa: oli juttu mikä tahansa, se vaatii yleensä vähintään yhden tai useammin monen eri somekanavan seuraamista, ja silti uusimmat jutut menevät ohi kiitos algoritmien. Sähköpostilla tilaaminen onnistuu, mutta siinäkin on omat haasteensa. Olen törmännyt varsinkin tänä vuonna siihen, että joku kertoo ettei ole kuullutkaan jostain asiasta, josta olen ainakin mielestäni yrittänyt pitää jollain somekanavalla meteliä. Toinen juttu on se, että moni haluaa ymmärrettävästi pois kokonaan metan palvelujen piiristä, ja itse olen sortunut siihen että olen pitänyt instagramia ns. pääkanavana kertoa podcastin asioista. Tällä sivustolla oli pitkään mahdollisuus tilata ”uutiskirje”, jonka kautta sai aina uusimmasta jaksosta tietoa, mutta se palvelu pääsi hajoamaan alta kun en ollut tarkkana. Nyt ajattelin listata tähän postaukseen tapoja seurata tätä podcastia loppuvuonna 2026.
Jos haluat kannattaa/tukea Takakantta, siihen auttaa kanavien tilaaminen ja arvostelujen jättäminen podcast-alustoille, ja toki myös podcastin suosittelu eteenpäin.
Sähköposti:
Voit tilata uusimmat postaukset tältä sivustolta sähköpostiisi alla olevan minilomakkeen kautta. Se on wordpressin oma systeemi, ja toimii aika näppärästi. Vaatii vain sähköpostin vahvistuksen ekalla kerralla. Postailen tänne 95% vain juttuja uusista jaksoista, joten hirveästi mitään spämmiä ei ole tulossa.
Eri podcast-palvelujen omat tilaussysteemit:
Spotify: https://open.spotify.com/show/1GHLW1QVlz195QiNluJulj
SoundCloud: https://soundcloud.com/takakansi-podcast
Supla: (mahtaako kukaan käyttää tätä?) https://www.supla.fi/podcast/takakansi-podcast-kiireetonta-kirjapuhetta
Some:
Instagram: https://www.instagram.com/takakansipodcast
Facebook: https://www.facebook.com/takakansipodcast
TikTok: https://www.tiktok.com/@takakansipodcast
Kiitos paljon jos jaksoit lukea! Ota yhteyttä matalalalla kynnyksellä jos tulee jotain mieleen: https://takakansi.fi/ota-yhteytta/


Vastaa